top of page

AI AGENCIJA
BLOG

 

Spremljajte naš blog za najnovejše novice, vpoglede in trende na področju umetne inteligence. Odkrijte, kako AI spreminja različne industrije, in spoznajte praktične nasvete za implementacijo AI v vaše podjetje.

OGLEJTE SI REZULTATE ANKETE O UPORABI UMETNE INTELIGENCE V SLOVENSKIH PODJETJIH (link)

-------------------

BLOG

Odkrijte, kako umetna inteligenca izboljšuje procese in povečuje učinkovitost v proizvodni industriji

Umetna inteligenca (UI) se hitro razvija in postaja ključni dejavnik v mnogih panogah, vključno s proizvodno industrijo.

 

Proizvodnja, ki je srce vsake ekonomije, se sooča s številnimi izzivi, kot so povečanje učinkovitosti, zmanjšanje stroškov, izboljšanje kakovosti izdelkov in optimizacija procesov. UI ponuja rešitve za vse te izzive, kar pripomore k preoblikovanju tradicionalnih proizvodnih procesov.

 

V tem blogu bomo raziskali, kako UI izboljšuje procese in povečuje učinkovitost v proizvodnji, podprto s statistiko, primeri in viri.


Uvedba umetne inteligence v proizvodnji

1. Prediktivno vzdrževanje

Eden izmed ključnih načinov, kako UI vpliva na proizvodnjo, je prediktivno vzdrževanje. Senzorji, povezani z UI, lahko spremljajo delovanje strojev v realnem času in zbirajo podatke o njihovem stanju. Algoritmi UI nato analizirajo te podatke, prepoznavajo vzorce in napovedujejo, kdaj bo prišlo do okvare.

Primer: General Motors uporablja prediktivno vzdrževanje za spremljanje stanja svojih proizvodnih linij. Ugotovili so, da so s pomočjo UI uspeli zmanjšati nenačrtovane izpade za 15 %, kar je privedlo do prihrankov v višini več milijonov dolarjev letno.

Statistika: Po podatkih poročila podjetja McKinsey lahko prediktivno vzdrževanje zmanjša stroške vzdrževanja za 10-40 % in zmanjša nenačrtovane izpade za 50 % .

2. Optimizacija proizvodnih procesov

UI omogoča natančno optimizacijo proizvodnih procesov z analizo velike količine podatkov, ki jih zbirajo proizvodni stroji in sistemi. S tem se lahko procesi prilagodijo v realnem času, kar povečuje učinkovitost in zmanjšuje odpadke.

Primer: Siemens uporablja platformo MindSphere, ki temelji na UI, za optimizacijo svojih proizvodnih procesov. S tem so dosegli povečanje učinkovitosti za 20 % in zmanjšanje proizvodnih stroškov za 15 %.

 

Statistika: Študija, ki jo je izvedel Capgemini, kaže, da lahko uporaba UI v proizvodnih procesih poveča produktivnost za 20-30 % .

 
3. Kakovostna kontrola

Tradiocionalna kontrola kakovosti v proizvodnji je pogosto ročna in zato podvržena človeškim napakam. UI pa omogoča avtomatizirano in natančno kontrolo kakovosti s pomočjo računalniškega vida in strojnega učenja.

 

Primer: Toyota uporablja računalniški vid, podprt z UI, za pregledovanje svojih izdelkov. To jim je omogočilo zmanjšanje napak za 30 % in izboljšanje splošne kakovosti izdelkov.

Statistika: Poročilo podjetja PwC kaže, da lahko uporaba UI za kontrolo kakovosti zmanjša napake pri proizvodnji za 20-30 % in skrajša čas pregledov za 40-50 % .

 
4. Upravljanje dobavne verige

 

UI igra ključno vlogo tudi pri optimizaciji in upravljanju dobavne verige. Z analizo podatkov o dobavi, povpraševanju, zalogah in logistiki lahko UI pomaga podjetjem bolje napovedovati in upravljati svoje dobavne verige.

Primer: Coca-Cola uporablja UI za optimizacijo svoje dobavne verige, kar jim je omogočilo boljše napovedovanje povpraševanja in zmanjšanje stroškov zalog za 23 %.

Statistika: Glede na raziskavo podjetja Deloitte lahko uporaba UI v dobavni verigi zmanjša stroške logistike za 10-15 % in poveča učinkovitost oskrbe za 15-20 % .

Vpliv na delovno silo

Medtem ko UI prinaša številne koristi, prinaša tudi izzive za delovno silo. Prihaja do sprememb v delovnih mestih, kjer so rutinska opravila avtomatizirana, kar lahko vodi do izgube nekaterih delovnih mest. Vendar pa se hkrati ustvarjajo nova delovna mesta, ki zahtevajo višjo raven spretnosti.

Primer: Boeing je s pomočjo UI avtomatiziral nekatere proizvodne procese, kar je privedlo do zmanjšanja števila rutinskih delovnih mest, vendar so hkrati ustvarili nova delovna mesta na področju programiranja in vzdrževanja UI sistemov.

Statistika: Raziskava Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) ocenjuje, da bo do leta 2025 zaradi avtomatizacije izgubljenih 85 milijonov delovnih mest, hkrati pa bo ustvarjenih 97 milijonov novih delovnih mest, ki bodo zahtevala nove spretnosti .

Zaključek

 

UI ima ogromen potencial za izboljšanje procesov in povečanje učinkovitosti v proizvodni industriji. Prediktivno vzdrževanje, optimizacija proizvodnih procesov, avtomatizirana kontrola kakovosti in upravljanje dobavne verige so le nekateri primeri, kako UI že spreminja proizvodnjo. Kljub izzivom, ki jih prinaša za delovno silo, je jasen pozitiven vpliv na produktivnost in stroškovno učinkovitost. Z nadaljnjim razvojem tehnologije UI lahko pričakujemo še večje inovacije in izboljšave v prihodnosti.

Za nadaljnje raziskovanje in konkretne primere lahko preberete poročila in študije, kot so McKinsey's "The potential for AI in manufacturing", Capgemini's "AI in Manufacturing Operations" in PwC's "AI Predictions 2024".

Uporaba AI za optimizacijo trženja

Umetna inteligenca (UI) je že dodobra preoblikovala številne industrije in trženje ni nobena izjema. Uporaba UI v trženju omogoča podjetjem, da sprejemajo bolj informirane odločitve, izboljšajo učinkovitost kampanj ter povečajo zadovoljstvo strank. V tem poglobljenem blogu bomo raziskali, kako UI optimizira trženje, podprto s statistiko, primeri in viri.

Segmentacija trga in personalizacija


1. Segmentacija trga


Tradicionalne metode segmentacije trga so pogosto omejene na demografske podatke, kot so starost, spol, lokacija in dohodek. UI omogoča bolj natančno segmentacijo z analizo vedenjskih, psihografskih in transakcijskih podatkov. S tem lahko podjetja ustvarijo natančnejše profile strank in prilagodijo svoje trženjske strategije.

Primer: Netflix uporablja UI za analizo gledalnih navad svojih uporabnikov. S tem lahko ustvarijo personalizirane priporočilne sezname, kar vodi do večje angažiranosti uporabnikov in zmanjšanja stopnje odpovedi naročnin.

 

Statistika: Glede na raziskavo podjetja Epsilon pričakuje 80 % potrošnikov personalizirano izkušnjo od podjetij, s katerimi sodelujejo. Uporaba UI za segmentacijo trga lahko poveča učinkovitost trženjskih kampanj za 30 %.

2. Personalizacija


UI omogoča visoko stopnjo personalizacije, ki presega segmentacijo. S pomočjo algoritmov strojnega učenja lahko podjetja analizirajo podatke v realnem času in prilagajajo vsebine glede na individualne preference in vedenje strank.

Primer: Amazon uporablja UI za personalizacijo priporočil izdelkov. Njihov algoritem analizira nakupovalne navade, iskalne poizvedbe in pretekle nakupe, da ponudi izdelke, ki so najbolj relevantni za posameznega uporabnika.

 

Statistika: Študija podjetja McKinsey je pokazala, da lahko podjetja, ki uporabljajo napredno personalizacijo, povečajo prihodke za 5 do 15 % in zmanjšajo stroške trženja za 10 do 30 %.

Optimizacija oglaševalskih kampanj


1. Ciljanje oglasov


UI omogoča bolj natančno ciljanje oglasov z uporabo podatkov o vedenju uporabnikov, njihovih interesih in demografskih značilnostih. Algoritmi strojnega učenja lahko identificirajo potencialne stranke in optimizirajo proračun za oglaševanje, da dosežejo najboljšo možno donosnost naložbe (ROI).

Primer: Facebook uporablja UI za ciljanje oglasov na podlagi uporabniških podatkov. S tem lahko oglaševalci dosežejo specifične ciljne skupine, kar povečuje učinkovitost oglaševalskih kampanj.

Statistika: Po podatkih podjetja AdRoll lahko uporaba UI za ciljanje oglasov poveča stopnjo klikov (CTR) za 50 % in zmanjša stroške na pridobljenega kupca (CPA) za 40 %.

2. Optimizacija proračuna


UI lahko pomaga pri optimizaciji proračuna za oglaševanje z analizo podatkov o uspešnosti kampanj in prilagoditvijo proračuna v realnem času. To omogoča boljšo alokacijo sredstev in večjo učinkovitost kampanj.

Primer: Google Ads uporablja UI za optimizacijo proračuna oglaševalskih kampanj. Algoritmi samodejno prilagajajo ponudbe za ključne besede, da dosežejo najboljšo možno donosnost naložbe.

Statistika: Raziskava podjetja Forrester je pokazala, da lahko uporaba UI za optimizacijo proračuna poveča donosnost oglaševalskih kampanj za 20 %.

Analitika in vpogledi


1. Analiza razpoloženja


UI lahko analizira razpoloženje potrošnikov na podlagi njihovih komentarjev na družbenih omrežjih, ocen izdelkov in drugih oblik povratnih informacij. To omogoča podjetjem, da bolje razumejo, kako potrošniki dojemajo njihove blagovne znamke in izdelke.

Primer: Coca-Cola uporablja analizo razpoloženja za spremljanje mnenj potrošnikov o svojih izdelkih na družbenih omrežjih. S tem lahko hitro reagirajo na negativne komentarje in izboljšajo svojo strategijo trženja.

Statistika: Po raziskavi podjetja Gartner lahko podjetja, ki uporabljajo analizo razpoloženja, izboljšajo zadovoljstvo strank za 10 % in zmanjšajo stopnjo odhoda strank za 5 %.

2. Napovedna analitika


UI omogoča napovedno analitiko, ki podjetjem pomaga predvideti prihodnje trende, povpraševanje in vedenje strank. S tem lahko podjetja prilagodijo svoje trženjske strategije in bolje načrtujejo prihodnje kampanje.

 

Primer: Starbucks uporablja napovedno analitiko za načrtovanje svojih trženjskih kampanj in optimizacijo zalog. Algoritmi analizirajo podatke o preteklih nakupih in sezonskih trendih, da napovedujejo prihodnje povpraševanje.

 

Statistika: Študija podjetja PwC je pokazala, da lahko uporaba napovedne analitike poveča natančnost trženjskih napovedi za 20 % in izboljša donosnost trženjskih kampanj za 25 %.

 

Primeri in študije primerov


1. Sephora


Sephora, vodilna kozmetična trgovina, uporablja UI za personalizacijo izkušenj svojih strank. Njihova mobilna aplikacija uporablja UI za analizo fotografij uporabnikov in priporočanje izdelkov na podlagi njihovih značilnosti. To povečuje zadovoljstvo strank in spodbuja prodajo.

 

Statistika: Sephora je z uporabo UI povečala stopnjo angažiranosti uporabnikov za 30 % in povečala spletno prodajo za 20 %.

2. HubSpot


HubSpot, vodilna platforma za vhodni marketing, uporablja UI za analizo podatkov o potencialnih strankah in optimizacijo trženjskih kampanj. Njihov algoritem za napovedovanje ocen strank pomaga prodajnim ekipam osredotočiti se na najbolj obetavne priložnosti.

 

Statistika: HubSpot je z uporabo UI izboljšal natančnost napovedovanja ocen strank za 25 % in povečal stopnjo konverzije za 15 %.

 

Zaključek


Uporaba UI za optimizacijo trženja ponuja številne prednosti, vključno z boljšo segmentacijo trga, visoko personalizacijo, učinkovitejšim ciljanjem oglasov in optimizacijo proračuna. Poleg tega UI omogoča boljše razumevanje potrošnikov z analizo razpoloženja in napovedno analitiko. Podjetja, ki izkoristijo moč UI, lahko povečajo učinkovitost svojih trženjskih kampanj, izboljšajo zadovoljstvo strank in povečajo prihodke.

 

Za nadaljnje raziskovanje in konkretne primere lahko preberete poročila in študije, kot so McKinsey's "The Age of Analytics: Competing in a Data-Driven World", Gartner's "Hype Cycle for Digital Marketing", in PwC's "AI Predictions 2024".

AI in podatkovna analitika: praktični nasveti

V današnjem digitalnem svetu sta umetna inteligenca (UI) in podatkovna analitika postali nepogrešljivi orodji za podjetja, ki želijo ostati konkurenčna in sprejemati informirane odločitve. Kombinacija teh dveh tehnologij omogoča boljše vpoglede v podatke, napovedovanje prihodnjih trendov in optimizacijo poslovnih procesov.

 

V tem poglobljenem blogu bomo raziskali praktične nasvete za uporabo UI v podatkovni analitiki, podprto s statistiko, primeri in viri.

Razumevanje osnov UI in podatkovne analitike


1. Kaj je umetna inteligenca?


Umetna inteligenca je področje računalništva, ki se osredotoča na ustvarjanje sistemov, ki lahko izvajajo naloge, ki običajno zahtevajo človeško inteligenco. To vključuje strojno učenje, obdelavo naravnega jezika, računalniški vid in robotiko.

2. Kaj je podatkovna analitika?


Podatkovna analitika je proces pregledovanja, čiščenja, pretvarjanja in modeliranja podatkov z namenom odkrivanja koristnih informacij, sklepov in podpornih odločitev. Gre za ključni del poslovne analitike, ki pomaga podjetjem razumeti svoje podatke in izboljšati svoje poslovanje.

Praktični nasveti za uporabo UI v podatkovni analitiki


1. Določitev ciljev in ključnih kazalnikov uspešnosti (KPI)


Pred začetkom uporabe UI v podatkovni analitiki je pomembno določiti jasne cilje in KPI, ki bodo merili uspešnost vaših prizadevanj. To lahko vključuje povečanje prihodkov, zmanjšanje stroškov, izboljšanje zadovoljstva strank ali optimizacijo poslovnih procesov.

 

Primer: Podjetje, ki želi izboljšati svoje trženjske kampanje, lahko določi cilje, kot so povečanje stopnje konverzije, zmanjšanje stroškov na pridobljenega kupca (CPA) in povečanje povprečne vrednosti naročila.

2. Zbiranje in priprava podatkov


Kakovost podatkov je ključna za uspeh vsake analize. Poskrbite, da boste zbirali podatke iz zanesljivih virov in jih ustrezno očistili ter pripravili za analizo. To vključuje odstranjevanje podvojenih zapisov, obravnavo manjkajočih podatkov in zagotavljanje doslednosti podatkov.

Statistika: Po podatkih podjetja Harvard Business Review analitiki porabijo 80 % svojega časa za pripravo podatkov, preden jih lahko uporabijo za analizo.

3. Izbira pravih algoritmov in orodij


Izbira pravih algoritmov in orodij je ključna za uspeh UI projektov. Različni algoritmi so primerni za različne vrste nalog, kot so napovedna analitika, klasifikacija, grozdenje in regresija. Prav tako je pomembno izbrati ustrezna orodja in platforme za obdelavo podatkov in izvajanje UI modelov.

Primer: Podjetje, ki želi napovedati prihodnje povpraševanje po svojih izdelkih, lahko uporabi algoritme za časovne vrste, kot sta ARIMA ali LSTM (Long Short-Term Memory).

4. Implementacija in testiranje modelov


Po izbiri algoritmov in orodij je naslednji korak implementacija modelov in njihovo testiranje na realnih podatkih. Pomembno je, da modele nenehno spremljate in jih prilagajate glede na rezultate, ki jih dosegajo.

 

Primer: Amazon uporablja testiranje A/B za ocenjevanje uspešnosti svojih priporočilnih algoritmov. To jim omogoča, da nenehno izboljšujejo natančnost priporočil in povečujejo prodajo.

5. Vizualizacija in interpretacija rezultatov


Vizualizacija rezultatov je ključna za lažje razumevanje in interpretacijo podatkov. Uporabite vizualizacijska orodja, kot so Tableau, Power BI ali Matplotlib, za predstavitev rezultatov analize na pregleden in razumljiv način.

 

Statistika: Raziskava podjetja Aberdeen Group je pokazala, da podjetja, ki uporabljajo vizualizacijska orodja, sprejemajo odločitve 5-krat hitreje kot tista, ki teh orodij ne uporabljajo.

6. Avtomatizacija procesov


Avtomatizacija je eden največjih prispevkov UI v podatkovni analitiki. S pomočjo avtomatizacije lahko podjetja zmanjšajo napake, povečajo učinkovitost in se osredotočijo na strateške naloge.

Primer: Spotify uporablja UI za avtomatizacijo ustvarjanja prilagojenih glasbenih seznamov predvajanja. Algoritmi analizirajo poslušalne navade uporabnikov in ustvarjajo sezname, ki ustrezajo njihovim glasbenim okusom.

7. Varnost in etika podatkov


Varnost in etika podatkov sta ključna vidika uporabe UI v podatkovni analitiki. Poskrbite, da boste upoštevali zakonodajo o varstvu podatkov, kot sta GDPR in CCPA, ter uporabljali najboljše prakse za varovanje podatkov pred nepooblaščenim dostopom.

Statistika: Glede na poročilo podjetja IBM so povprečni stroški kršitve podatkov leta 2021 znašali 4,24 milijona dolarjev, kar poudarja pomembnost varnosti podatkov.

Primeri uporabe UI v podatkovni analitiki


1. Walmart


Walmart, ena največjih trgovskih verig na svetu, uporablja UI za analizo velikih količin podatkov, ki jih zbirajo iz svojih prodajaln in spletnih strani. S pomočjo napovedne analitike lahko Walmart optimizira zaloge, prilagaja cene in izboljšuje izkušnjo strank.

Statistika: Walmart analizira več kot 2,5 petabajtov podatkov vsako uro, kar jim omogoča hitro prilagajanje na trende in povpraševanje.

2. UPS


UPS uporablja UI za optimizacijo svojih logističnih operacij. Njihov sistem ORION (On-Road Integrated Optimization and Navigation) analizira podatke o dostavnih poteh in predlaga optimalne poti za voznike, kar zmanjšuje porabo goriva in izboljšuje učinkovitost dostave.

Statistika: Po uvedbi sistema ORION je UPS zmanjšal porabo goriva za 10 milijonov litrov letno, kar je privedlo do prihrankov v višini 400 milijonov dolarjev.

3. Airbnb


Airbnb uporablja UI za analizo podatkov o rezervacijah, iskalnih poizvedbah in ocenah gostov. S pomočjo teh podatkov lahko prilagajajo cene in priporočajo najboljše nastanitve za posamezne uporabnike, kar povečuje stopnjo zasedenosti in zadovoljstvo gostov.

Statistika: Airbnb je z uporabo UI povečal svoje prihodke za 13 % na leto.

Zaključek


Uporaba UI v podatkovni analitiki ponuja številne prednosti, vključno z izboljšano natančnostjo napovedi, optimizacijo poslovnih procesov in povečano učinkovitostjo. Ključno je, da podjetja določijo jasne cilje, zbirajo kakovostne podatke, izberejo prave algoritme in orodja, ter nenehno spremljajo in prilagajajo svoje modele. Poleg tega je pomembno upoštevati varnost in etiko podatkov. S pravilnim pristopom lahko UI in podatkovna analitika podjetjem pomagata doseči nove ravni uspeha.

AI_chatbot1.png

Chatboti

Chatboti so programske aplikacije, ki lahko komunicirajo z ljudmi na način, ki je podoben človeški konverzaciji. Uporabljajo se v različnih aplikacijah, kot so podpora strankam, prodaja, izobraževanje in zabava.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

Orodja za produktivnost

AI orodja za produktivnost so programske aplikacije, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč uporabnikom pri izboljšanju njihove produktivnosti. Uporabljajo se v različnih aplikacijah, kot so pisarniško delo, upravljanje projektov, osebno upravljanje časa in učenje.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

AI_productivity1.png
AI_writing1.png
AI_mkt1.png

Orodja za marketing

AI orodja za marketing so programske aplikacije, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč podjetjem pri izboljšanju njihovih marketinških prizadevanj. Uporabljajo se v različnih aplikacijah, kot so ciljno oglaševanje, analiza podatkov, ustvarjanje vsebin in merjenje uspešnosti.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

Orodja za pisanje

AI orodja za pisanje so programske aplikacije, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč uporabnikom pri pisanju vsebin. Uporabljajo se za različne namene, kot so pisanje člankov, ustvarjanje besedil za oglase ali ustvarjanje kreativnih besedilnih formatov.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

AI_writing1.png
AI_video1.png

Orodja za video urejanje

AI orodja za video so programske aplikacije, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč uporabnikom pri ustvarjanju, urejanju in analiziranju video vsebin. Uporabljajo se v različnih aplikacijah, kot so ustvarjanje videoposnetkov, urejanje videoposnetkov ali analiza videoposnetkov.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

Orodja za design

AI orodja za design so programske aplikacije, ki uporabljajo umetno inteligenco za pomoč uporabnikom pri ustvarjanju grafičnih, oblikovalskih ali arhitekturnih del. Uporabljajo se v različnih aplikacijah, kot so ustvarjanje logotipov, oblikovanje spletnih strani ali 3D modeliranje.

-> klikni tu za podrobnejši pregled

AI_design1.png
AI_prompt1.png

Prompt inženiring

AI prompt inženiring je postopek oblikovanja in optimizacije pozivov za AI modele, da generirajo želene izhode. To je ključna komponenta razvoja AI modelov, saj lahko učinkovito oblikovani pozivi izboljšajo natančnost in ustvarjalnost modelov.

Namen AI prompt inženiringa je zagotoviti, da AI modeli razumejo, kaj naj ustvarijo, in da to storijo natančno in ustvarjalno.

-> klikni tu za podrobnejši opis

‼️ POZOR ‼️

Poznate tudi nevarnosti v svetu uporabe AI?

AI prinaša tudi nevarnosti. Tega se morate zelo dobro zavedati. Preberite tu malce več o prompt hackingu.

Izbor infografik iz sveta AI
(izbor iz različnih virov na internetu)

Abstract Futuristic Background

PRIHODNOST

Prihodnost je v uporabi AI modelov na lastnih podatkih podjetij. Tako se tudi izognejo vsem potencialnim dilemam glede avtorskih pravic, pa tudi presplošnim odgovorom na zahteve.

Primer kako se vzpostavi zasebni ChatGPT:

1. Namestite Python in zahtevane knjižnice.
2. Pridobite OpenAI API ključ.
3. Pripravite svoje podatke po meri.
4. Ustvarite skripte za usposabljanje modela ChatGPT na vaših podatkih.
5. Zaženite skripto Python v terminalu, da začnete učiti bota AI.

To je samo na kratko. 

Na spletu je na voljo več virov, ki ponujajo podrobnejša navodila o tem, kako usposobiti različne AI modele za uporabo lastnih podatkov ter tako vzpostaviti "privatni GPT".

------------------------------------------------------------

Generativna AI je dokazala svoj potencial in možnosti. Prihodnost prinaša prehod k AI modelom, ki bodo še bolj specializirani in prilagojeni potrebam potrošnikov ter bodo bolj v skladu s pravnimi zahtevami. S tem bo AI še temeljiteje prodrla v različne sektorje in vsakdanja življenja ljudi.

Prilagojeni AI modeli za specifične naloge
Podjetja se bodo vedno bolj fokusirala na razvoj AI modelov posebej zasnovanih za različne naloge, namesto splošnih AI modelov. Cilj bo razvijati specializirane AI sisteme, ki so odlični na specifičnih področjih, namesto da bi bili vsestranski na različnih področjih.

Generativni AI modeli osredotočeni na potrošnika
Generativna umetna inteligenca, ki je že postala široko uporabna, bo samo še širila svoj pomen na vedno več storitev in izdelkov. To bo omogočilo potrošnikom še širši dostop. AI bo postal vedno bolj široko dostopen uporabnikom s pametnimi telefoni ali osebnimi računalniki, kar bo omogočilo uporabo AI tehnologij za osebne namene.

Integracija čipov s podporo AI v potrošniško strojno opremo
Kmalu bodo lansirani osebni računalniki, ki bodo opremljenih z umetno inteligenco ter se bo na njih izvajale naloge, ki so se dosedaj izvajale le preko storitev v oblaku. Prav tako bodo v uporabi pametni telefoni z zmogljivostmi AI prek namenskih AI čipov.

Specializirane generativne AI aplikacije
V teku je razvoj specializiranih AI platform za nišna področja, kot so kibernetska varnost, medicinske raziskave, vremenske napovedi, itd. Te specializirane platforme bodo pokrivale posebne naloge in se bodo oddaljile od splošnih AI modelov.

Razširitev razvoja AI čipov
Povpraševanje po AI čipih bo samo še naraščalo, kar je spodbudilo različne tehnološke velikane k razvoju lastnih AI čipov po meri.

Vpliv AI v različnih panogah
AI tehnologija ne bo več domena samo tehnoloških velikanov, temveč postaja sestavni del različnih sektorjev, vključno z zdravstvom, podjetništvom in vsakdanjim življenjem. 

Pravni in regulativni izzivi
Vse pogostejši pravni spori glede avtorskih pravic v zvezi z AI modeli, ki uporabljajo avtorsko zaščiteno vsebino brez soglasja avtorjev in odškodnin, bodo prej-ali-slej povzročili, da bodo sprejete določene pravne odločitve. Sodišča in regulatorni organi že obravnavajo pomisleke glede pristranskosti, natančnosti in preglednosti sistemov umetne inteligence. V okviru EU tako že nastaja regulativa imenovana AI Act, ki bo očitno sprejeta maja 2024, prve določbe pa bodo začele veljati že konec leta 2024.

AI bo v prihodnosti samo še pridobivala tudi družbeni in politični vpliv. AI prehaja iz eksperimentalne tehnologije v operacionalizirane rešitve, ki se vedno bolj globoko vključujejo v različne vidike vsakdanjega življenja posameznikov, podjetij, gospodarskih panog in globalnih politik.

bottom of page